2019 Highland Dance Results

2019 Highland Dance Results

Primary 4 – 5

Primary 6

Beginner 7

Beginner 8

Beginner 9

Beginner 10 & over

Championship 7 & under 10

Championship 10 & under 12

Championship 12 & under 14

Championship 14 & under 16

Championship 16

Championship 17 & over

Intermediate 9 & under

Intermediate 10 & over

Novice 9 & under

Novice 10 & over

Premiership 7 & under 10

Premiership 10 & under 12

Premiership 12 & under 14

Premiership 14 & under 16

Premiership 16 & under 18

Premiership 18 & over

 

 

Primary 4 and 5

Dance Results

Highland Fling
1 Renée Naime
2 Nola Deyoung
3 Nora MacInnis
Sword Dance
1 Renée Naime
2 Nola Deyoung
Pas de Basques
1 Nola Deyoung
2 Renée Naime
3 Taylor MacPherson
4 Damien StOnge
5 AnnaLee MacKinnon
6 Sarah MacEachern
Pas de Basques & HC
1 Renée Naime
2 Nola Deyoung
3 Julia Cleary
4 Sarah MacEachern
5 Nora MacInnis
6 Damien StOnge

Primary 6

Dance Results

Highland Fling
1 Emily Boyd
2 Molly McKenna
3 Grace Mooney
4 Ruby Luciano
5 Ruby MacDonald
6 Ellie Cluett
Sword Dance
1 Emily Boyd
2 Ruby MacDonald
3 Grace Mooney
4 Ellie Cluett
5 Molly McKenna
Pas de Basques
1 Emily Boyd
2 Ellie Cluett
3 Ruby MacDonald
4 Grace Mooney
5 JOSIE MACAULAY
6 Molly McKenna
Pas de Basques & HC
1 Grace Mooney
2 Emily Boyd
3 Molly McKenna
4 Ellie Cluett
5 Rhya MacLean
6 Mairi Larson

Beginner 7

1) Keaton Thibodeau

Dance Results

Highland Fling
1 Robyn Chisholm
2 Ella Luciano
3 Keaton Thibodeau
4 Ruby Alexander
5 Charlotte Kennedy
6 Olivia Chisholm
Sword Dance
1 Keaton Thibodeau
2 Abigail Reid
3 Emily MacInnis
4 Ella Luciano
5 Jamey Royal
6 Ruby Alexander
Seann Truibhas
1 Keaton Thibodeau
2 Emily MacInnis
3 Ruby Alexander
4 Robyn Chisholm
5 Charlotte Kennedy
6 Jamey Royal
Scottish Lilt
1 Robyn Chisholm
2 Keaton Thibodeau
3 = Olivia Chisholm
3 = Ella Luciano
5 Emily MacInnis
6 Charlotte Kennedy

Beginner 8

1) Dylan Mombourquette

Dance Results

Highland Fling
1 Dylan Mombourquette
2 Elsie VandenHeuvel
3 Alexis Turner
4 Sophie CampbellGallant
5 Mollie MacDonald
6 Gwen Beaton
Sword Dance
1 Dylan Mombourquette
2 Bridget Murphy
3 Alexis Turner
4 Isla Ernst
5 Elsie VandenHeuvel
6 Sophie CampbellGallant
Seann Truibhas
1 Dylan Mombourquette
2 Mollie MacDonald
3 Teylor Waden
4 Elsie VandenHeuvel
5 Alexis Turner
6 Sophie CampbellGallant
Scottish Lilt
1 Mollie MacDonald
2 Elsie VandenHeuvel
3 Alexis Turner
4 Sophie CampbellGallant
5 Teylor Waden
6 Isla Ernst

Beginner 9

1) Maggie MacDougall

Dance Results

Highland Fling
1 Maggie MacDougall
2 Maria Rose McKinnon
3 Madilyn Perrott
4 Jillian Hennessey
5 Maria Bryson
6 sophia macdonals
Sword Dance
1 Maggie MacDougall
2 Madilyn Perrott
3 Payton Veling
4 Maria Bryson
Seann Truibhas
1 Madilyn Perrott
2 Maggie MacDougall
3 Maria Rose McKinnon
4 Payton Veling
5 Maria Bryson
Scottish Lilt
1 Maggie MacDougall
2 Maria Bryson
3 Payton Veling
4 Maria Rose McKinnon
5 sophia macdonals

Beginner 10 and Over

1) Lily Marshall Gallant

Dance Results

Highland Fling
1 Lily MarshallGallant
2 Bailey Weaver
3 Nora Stewart
4 Maddison MacDonald
5 Tessa Kearns
6 Maura Fleming
Sword Dance
1 Jaeda Maclean
2 Nora Stewart
3 Lily MarshallGallant
4 Maddison MacDonald
5 Maura Fleming
6 Josie Restoule
Seann Truibhas
1 Lily MarshallGallant
2 Nora Stewart
3 Jaeda Maclean
4 Gracie Anderson
5 Maura Fleming
6 Josie Restoule
Scottish Lilt
1 Lily MarshallGallant
2 Bailey Weaver
3 Maddison MacDonald
4 Tessa Kearns
5 Micaela Brophy
6 Gracie Anderson

Championship 7 & under 10

Premiership Results
1) Aisla Gocan Wright 2) Fionna Brown 3) Brooke Hayne 4) Maëlle Naime 5) Laken Rogers 6) Lila StOnge

Competitors with placings
295 Lyla Boychuk 323 Aisla Gocan Wright 413 Laken Rogers 443 Cara Sweet 448 Lila StOnge 452 Fionna Brown 455 Jenna Cleary 474 Maëlle Naime 489 Brooke Hayne

Dance Results

Highland Fling
1 Aisla Gocan Wright
2 Brooke Hayne
3 Lila StOnge
4 Fionna Brown
5 Maëlle Naime
6 Jenna Cleary
Sword Dance
1 Aisla Gocan Wright
2 Fionna Brown
3 Brooke Hayne
4 Laken Rogers
5 Maëlle Naime
6 Cara Sweet
Seann Truibhas
1 Aisla Gocan Wright
2 Fionna Brown
3 Brooke Hayne
4 Maëlle Naime
5 Laken Rogers
6 Cara Sweet
Reel
1 Aisla Gocan Wright
2 Fionna Brown
3 Brooke Hayne
4 Maëlle Naime
5 Lila StOnge
6 Laken Rogers

 

Judges Results

     

Reel

Dougie McFarland

1

323

2

452

3

489

4

474

5

448

6

413

Kerry Grosser

1

323

2

452

3

413

4

474

5

448

6

489

Carolyn Spears

1

323

2

489

3

474

4

448

5

452

6

413

Highland Fling

Dougie McFarland

1

323

2

489

3

474

4

452

5

455

6

448

Kerry Grosser

1

323

2

452

3

448

4

295

5

489

6

413

Carolyn Spears

1

323

2

448

3

489

4

474

5

452

6

455

Sword Dance

Dougie McFarland

1

323

2

452

3

489

4

443

5

455

6

413

Kerry Grosser

1

323

2

452

3

413

4

474

5

489

6

295

Carolyn Spears

1

323

2

489

3

452

4

474

5

413

6

443

Seann Truibhas

Dougie McFarland

1

323

2

452

3

489

4

474

5

413

6

455

Kerry Grosser

1

323

2

452

3

489

4

474

5

443

6

413

Carolyn Spears

1

323

2

489

3

452

4

474

5

413

6

443

 

Championship 10 & under 12

Championship Results
1) Karly Boyle 2) Adélaïde MacDonald 3) Leanne Yorke 4) Rachel Reid 5) keira cameron 6) Emma Baird

Dance Results

Highland Fling
1 Adélaïde MacDonald
2 Karly Boyle
3 Rachel Reid
4 keira cameron
5 Leanne Yorke
6 Haley van de Wiel
Sword Dance
1 Karly Boyle
2 Emma Baird
3 Leanne Yorke
4 keira cameron
5 Rachel Reid
6 Ainslee Pictou
Seann Truibhas
1 Adélaïde MacDonald
2 Leanne Yorke
3 Karly Boyle
4 Rachel Reid
5 keira cameron
6 Haley van de Wiel
Reel
1 Karly Boyle
2 Adélaïde MacDonald
3 Rachel Reid
4 keira cameron
5 Leanne Yorke
6 Emma Baird

Competitors with placings
292 Ainslee Pictou 315 keira cameron 349 Anna Mae Pilling 388 Karly Boyle 399 Divjot Kalsi 461 Emma Baird 481 Rachel Reid 483 Adélaïde MacDonald 486 Haley van de Wiel 494 Leanne Yorke

Judges Results

       

Reel

Dougie McFarland

1

388

2

483

3

481

4

315

5

486

6

494

Kerry Grosser

1

388

2

483

3

315

4

461

5

481

6

399

Carolyn Spears

1

483

2

388

3

494

4

481

5

292

6

315

Seann Truibhas

Dougie McFarland

1

483

2

388

3

494

4

486

5

315

6

481

Kerry Grosser

1

494

2

388

3

315

4

483

5

481

6

461

Carolyn Spears

1

483

2

494

3

388

4

481

5

292

6

486

Highland Fling

Dougie McFarland

1

483

2

315

3

388

4

486

5

481

6

494

Kerry Grosser

1

483

2

481

3

388

4

315

5

461

6

494

Carolyn Spears

1

483

2

388

3

481

4

494

5

292

6

315

Sword Dance

Dougie McFarland

1

315

2

388

3

481

4

461

5

494

6

292

Kerry Grosser

1

388

2

461

3

292

4

494

5

315

6

481

Carolyn Spears

1

388

2

494

3

461

4

481

5

292

6

349

 

Championship 12 & under 14

Championship Results
1) Olivia Burke 2) Brenna Bourgeois 3) malcolm cameron 4) Jaelyn Rovers 5) catie cameron 6) Hannah Bellingham

Dance Results

Highland Fling
1 Olivia Burke
2 malcolm cameron
3 Jaelyn Rovers
4 Brenna Bourgeois
5 catie cameron
6 Hannah Bellingham
Sword Dance
1 Olivia Burke
2 catie cameron
3 Jaelyn Rovers
4 Brenna Bourgeois
5 Hannah Bellingham
6 Zoe Macisaac
Seann Truibhas
1 Olivia Burke
2 malcolm cameron
3 Brenna Bourgeois
4 Jaelyn Rovers
5 Zoe Macisaac
6 catie cameron
Reel
1 Olivia Burke
2 Brenna Bourgeois
3 malcolm cameron
4 Hannah Bellingham
5 Jaelyn Rovers
6 Felicia Peters

Competitors with placings
285 Jillian Burt 313 malcolm cameron 314 catie cameron 331 Hannah Bellingham 356 Brenna Bourgeois 381 Felicia Peters 444 Jaelyn Rovers 453 Emma Barrett 485 Katie McKenna 496 Zoe Macisaac 500 Olivia Burke

Judges Results

Seann Truibhas

Dougie McFarland

1

500

2

313

3

496

4

444

5

356

6

453

Kerry Grosser

1

500

2

313

3

356

4

444

5

314

5

496

Carolyn Spears

1

500

2

356

3

444

4

313

5

314

6

331

Reel

Dougie McFarland

1

500

2

313

3

496

4

356

5

331

6

444

Kerry Grosser

1

500

2

356

3

331

4

381

5

285

6

313

Carolyn Spears

1

500

2

356

3

444

4

313

5

314

6

381

     

Sword Dance

Dougie McFarland

1

500

2

444

3

331

4

356

5

496

6

314

Kerry Grosser

1

500

2

314

3

444

4

356

5

331

6

485

Carolyn Spears

1

314

2

356

3

500

4

444

5

381

6

496

Highland Fling

Dougie McFarland

1

500

2

313

3

444

4

331

5

496

6

314

Kerry Grosser

1

500

2

356

3

313

4

331

5

496

6

444

Carolyn Spears

1

500

2

314

3

313

4

444

5

356

6

496

 

Championship 14 & under 16

Championship Results
1) Rebecca Srebot 2) Katherine Tesselaar 3) Drea Shepherd 4) Morgan MacDonald 5) Geneviève Breau 6) Isabella Biliski

Dance Results

HighlandeFling
1 Rebecca Srebot
2 Katherine Tesselaar
3 Geneviève Breau
4 Morgan MacDonald
5 Isabella Biliski
6 Drea Shepherd
SwordeDance
1 Rebecca Srebot
2 Drea Shepherd
3 Katherine Tesselaar
4 Isabella Biliski
5 Morgan MacDonald
6 Geneviève Breau
SeanngTruibhas
1 Rebecca Srebot
2 Katherine Tesselaar
3 Morgan MacDonald
4 Isabella Biliski
5 Geneviève Breau
6 Drea Shepherd
Reel
1 Rebecca Srebot
2 Drea Shepherd
3 Geneviève Breau
4 Morgan MacDonald
5 Isabella Biliski
6 Katherine Tesselaar

Competitors with placings
319 Rebecca Srebot 327 Katherine Tesselaar 343 Isabella Biliski 384 Geneviève Breau 450 Morgan MacDonald 482 Kaili Dillier 484 Abby McKenna 499 Drea Shepherd

Judges Results

       

Reel

Dougie McFarland

1

319

2

499

3

384

4

450

5

327

6

484

Kerry Grosser

1

319

2

499

3

384

4

450

5

343

6

484

Carolyn Spears

1

319

2

343

3

327

4

499

5

384

6

450

Highland Fling

Dougie McFarland

1

319

2

384

3

327

4

343

5

450

6

499

Kerry Grosser

1

319

2

327

3

384

4

450

5

482

6

484

Carolyn Spears

1

327

2

319

3

343

4

450

5

499

6

384

Sword Dance

Dougie McFarland

1

319

2

499

3

343

4

384

5

327

6

450

Kerry Grosser

1

319

2

499

3

327

4

484

4

450

6

384

Carolyn Spears

1

327

2

319

3

499

4

343

5

450

6

384

Seann Truibhas

Dougie McFarland

1

319

2

499

3

450

4

384

5

327

6

343

Kerry Grosser

1

319

2

327

3

384

4

450

5

343

6

482

Carolyn Spears

1

327

2

343

3

450

4

499

5

319

6

384

 

Championship 16

Championship Results
1) Isabelle Pilling 2) Hannah Delorey 3) Kessiah Robertson 4) Erin Gilfoy 5) Olivia Peters 6) Olivia Beaulieu

Dance Results

Highland Fling
1 Isabelle Pilling
2 Kessiah Robertson
3 Hannah Delorey
4 Erin Gilfoy
5 Will Campbell
6 Olivia Beaulieu
Sword Dance
1 Hannah Delorey
2 Isabelle Pilling
3 Olivia Peters
4 Erin Gilfoy
5 Olivia Beaulieu
6 Bradie MacKay
Seann Truibhas
1 Isabelle Pilling
2 Hannah Delorey
3 Kessiah Robertson
4 Erin Gilfoy
5 Will Campbell
6 Olivia Peters
Reel
1 Isabelle Pilling
2 Hannah Delorey
3 Kessiah Robertson
4 Olivia Peters
5 Erin Gilfoy
6 Olivia Beaulieu

Competitors with placings
283 Will Campbell 287 Kessiah Robertson 291 Leah Margulis 338 Bradie MacKay 348 Isabelle Pilling 352 Olivia Beaulieu 380 Olivia Peters 487 Erin Gilfoy 493 Hannah Delorey

Judges Results

       

Reel

Dougie McFarland

1

348

2

493

3

487

4

287

5

380

6

352

Kerry Grosser

1

348

2

380

3

287

4

493

5

283

6

487

CarolyniSpears

1

348

2

493

3

287

4

487

5

380

6

352

Highland Fling

Dougie McFarland

1

348

2

287

3

493

4

352

5

338

6

487

Kerry Grosser

1

348

2

287

3

493

4

283

5

487

6

380

Carolyn Spears

1

348

2

287

3

493

4

487

5

283

6

291

Sword Dance

Dougie McFarland

1

493

2

487

3

352

4

380

5

338

6

291

Kerry Grosser

1

348

2

493

3

338

4

352

5

380

6

283

Carolyn Spears

1

348

2

287

3

493

4

380

5

487

6

283

Seann Truibhas

Dougie McFarland

1

348

2

493

3

487

4

287

5

283

6

352

Kerry Grosser

1

348

2

493

3

287

4

487

5

283

6

380

Carolyn Spears

1

348

2

493

3

287

4

487

5

380

6

283

 

Championship 17 and Over

Championship Results
1) Marielle Lesperance 2) Scout McKee 3) Shelby Dalziel 4) Carly MacDonald 5) Hannah MacDonald 6) Emma Smith

Dance Results

Highland Fling
1 Marielle Lesperance
2 Scout McKee
3 Shelby Dalziel
4 Carly MacDonald
5 Kaelan Lesley
6 Hannah MacDonald
Sword Dance
1 Marielle Lesperance
2 Shelby Dalziel
3 Scout McKee
4 Hannah MacDonald
5 Carly MacDonald
6 Emma Smith
Seann Truibhas
1 Marielle Lesperance
2 Scout McKee
3 Shelby Dalziel
4 Carly MacDonald
5 Hannah MacDonald
6 Emma Smith
Reel
1 Marielle Lesperance
2 Scout McKee
3 Shelby Dalziel
4 Hannah MacDonald
5 Carly MacDonald
6 Kate Francoeur

Competitors with placings
277 Marielle Lesperance 281 Kaelan Lesley 284 Katie Campbell 309 Shelby Dalziel 317 Hannah MacDonald 322 Kate Francoeur 324 Carly MacDonald 370 Scout McKee 445 Emma Smith

Judges Results

       

Reel

Dougie McFarland

1

277

2

370

3

324

4

309

5

322

6

317

Kerry Grosser

1

277

2

370

3

317

4

309

5

322

6

281

Carolyn Spears

1

277

2

309

3

370

4

317

5

284

6

324

Sword Dance

Dougie McFarland

1

277

2

370

3

309

4

445

5

324

6

317

Kerry Grosser

1

277

2

309

3

322

3

370

5

317

6

324

Carolyn Spears

1

277

2

309

3

370

4

317

5

324

6

445

Highland Fling

Dougie McFarland

1

277

2

309

3

370

4

324

5

322

6

445

Kerry Grosser

1

277

2

370

3

309

4

324

5

284

6

281

Carolyn Spears

1

277

2

370

3

309

4

317

5

281

6

324

Seann Truibhas

Dougie McFarland

1

277

2

370

3

324

4

309

5

445

6

317

Kerry Grosser

1

277

2

370

3

309

4

445

5

324

6

322

Carolyn Spears

1

277

2

370

3

317

4

309

5

324

6

281

 

Intermediate 9 and Under

1) Lauren McNamara

Dance Results

HighlandcFling
1 Lauren McNamara
2 Sydney Nunn
3 Emma Belanger
4 Sam Synishin
5 Isabel Calder
6 Sophie Langley
SwordjDance
1 Sam Synishin
2 Emma Belanger
3 Thea Conley
4 Lauren McNamara
5 Sophie Langley
6 Sydney Nunn
SeannhTruibhas
1 Sam Synishin
2 Lauren McNamara
3 Isabel Calder
4 Thea Conley
5 Emma Belanger
ScottisheLilt
1 Lauren McNamara
2 Emma Belanger
3 Sophie Langley
4 Sam Synishin
5 Sydney Nunn
6 Isabel Calder

Intermediate 10 and Over

1) Paige Albert

Dance Results

HighlandjFling
1 Paige Albert
2 Mattie Synishin
3 Anna Boychuk
4 Mia Nordine
5 Ceilidh Marley
6 Shannon Millar
SwordyDance
1 Mattie Synishin
2 Paige Albert
3 Mia Nordine
4 Isabella Gladu
5 Shannon Millar
6 Ceilidh Marley
SeannkTruibhas
1 Paige Albert
2 Mia Nordine
3 Raya Landry
4 Isabella Gladu
5 Alie MacMaster
6 Ceilidh Marley
ScottishtLilt
1 Shannon Millar
2 Mattie Synishin
3 Isabella Gladu
4 Raya Landry
5 Paige Albert
6 Alie MacMaster

Novice 9 and Under

1) Emma Breeze

Dance Results

HighlandzFling
1 Emma Breeze
2 Ruby Beaton
3 Lauren Carrigan
4 Emma Nordstrom
5 Isla Donald
6 Catherine Pilling
SwordcDance
1 Catherine Pilling
2 Isla Donald
3 Emma Breeze
4 Tiona Aucoin
5 Mhairi Wilmott
6 Emma Nordstrom
SeannaTruibhas
1 Catherine Pilling
2 Emma Nordstrom
3 = Emma Breeze
3 = Tiona Aucoin
5 Isla Donald
6 Cassie Ann Deveau
ScottishgLilt
1 Emma Breeze
2 Tiona Aucoin
3 Catherine Pilling
4 Lauren Carrigan
5 Joanna Cleary
6 Kaelyn MacLeod

Novice 10 and Over

1) Micaela Decoste

Dance Results

Highland Fling
1 Amelia Racher
2 Elizabeth Savoury
3 Anna Murphy
4 Jenna MacDougall
5 Freyja Beattie
6 Micaela Decoste
Sword Dance
1 Charlotte Murphy
2 Micaela Decoste
3 Elizabeth Savoury
4 Jenna MacDougall
5 Freyja Beattie
6 Reagan Boulet
Seann Truibhas
1 Micaela Decoste
2 Charlotte Murphy
3 Freyja Beattie
4 Anna Murphy
5 Reagan Boulet
6 Abigail MacEachern
Scottish Lilt
1 Micaela Decoste
2 Erica Brophy
3 Amelia Racher
4 Jenna MacDougall
5 Freyja Beattie
6 Charlotte Murphy

Highland Heart Open Premiership 7 and Under 10

Premiership Results
1) Aisla Gocan Wright 2) Brooke Hayne 3) Maëlle Naime 4) Laken Rogers 5) Lila StOnge 6) Cara Sweet

Dance Results

Barracks Johnnie
1 Aisla Gocan Wright
2 Lila StOnge
3 Brooke Hayne
4 Laken Rogers
5 Cara Sweet
6 Maëlle Naime
Scottish Lilt
1 Aisla Gocan Wright
2 Maëlle Naime
3 Brooke Hayne
4 Laken Rogers
5 Lila StOnge
6 Cara Sweet
Blue Bonnets
1 Aisla Gocan Wright
2 Maëlle Naime
3 Brooke Hayne
4 Laken Rogers
5 Lila StOnge
6 Cara Sweet
Sailors Hornpipe
1 Aisla Gocan Wright
2 Brooke Hayne
3 Laken Rogers
4 Jenna Cleary
5 Maëlle Naime
6 Cara Sweet

Competitors with placings
323 Aisla Gocan Wright 413 Laken Rogers 443 Cara Sweet 448 Lila StOnge 455 Jenna Cleary 474 Maëlle Naime 489 Brooke Hayne

Judges Results

       

Sailors Hornpipe

Kerry Grosser

1

323

2

413

3

455

4

489

5

474

6

443

Douglas McFarland

1

323

2

489

3

443

4

413

5

474

6

455

Carolyn Spears

1

323

2

489

3

448

4

474

5

455

6

443

Blue Bonnets

Kerry Grosser

1

323

2

474

3

489

4

443

5

448

6

455

6

413

Douglas McFarland

1

323

2

474

3

489

4

413

5

448

6

443

Carolyn Spears

1

323

2

489

3

474

4

413

5

455

6

448

Scottish Lilt

Kerry Grosser

1

323

2

413

3

474

4

489

5

443

6

448

Douglas McFarland

1

323

2

474

3

489

4

448

5

413

6

443

Carolyn Spears

1

323

2

489

3

474

4

455

5

448

6

443

Barracks Johnnie

Kerry Grosser

1

323

2

448

3

413

4

489

5

443

6

455

Douglas McFarland

1

323

2

489

3

474

4

448

5

443

6

455

Carolyn Spears

1

323

2

448

3

413

4

489

5

443

6

455

             

 

Highland Heart Open Premiership 10 and Under 12

Premiership Results
1) Adélaïde MacDonald 2) Karly Boyle 3) Leanne Yorke 4) Rachel Reid 5) Emma Baird 6) Haley van de Wiel

Dance Results

BarrackslJohnnie
1 Adélaïde MacDonald
2 Karly Boyle
3 Rachel Reid
4 Emma Baird
5 Leanne Yorke
6 Haley van de Wiel
ScottishtLilt
1 Leanne Yorke
2 Adélaïde MacDonald
3 Karly Boyle
4 Emma Baird
5 Rachel Reid
6 Haley van de Wiel
BluedBonnets
1 Adélaïde MacDonald
2 Leanne Yorke
3 Karly Boyle
4 Emma Baird
5 Rachel Reid
6 Haley van de Wiel
SailorsxHornpipe
1 Karly Boyle
2 Adélaïde MacDonald
3 Leanne Yorke
4 Rachel Reid
5 Haley van de Wiel
6 Emma Baird

Competitors with placings
292 Ainslee Pictou 388 Karly Boyle 451 Addison MacDonald 461 Emma Baird 481 Rachel Reid 483 Adélaïde MacDonald 486 Haley van de Wiel 494 Leanne Yorke

Judges Results

       

Sailors Hornpipe

Kerry Grosser

1

483

2

494

3

388

4

486

5

481

6

461

Douglas McFarland

1

388

2

483

3

481

4

486

5

461

6

494

Carolyn Spears

1

388

2

483

3

494

4

292

5

481

6

461

Barracks Johnnie

Kerry Grosser

1

483

2

461

3

481

4

388

5

292

6

486

Douglas McFarland

1

483

2

388

3

494

4

486

5

481

6

461

Carolyn Spears

1

388

2

483

3

481

4

494

5

461

6

292

Scottish Lilt

Kerry Grosser

1

494

2

483

3

461

4

481

5

388

6

486

6

451

Douglas McFarland

1

494

2

483

3

461

4

388

5

486

6

481

Carolyn Spears

1

483

2

388

3

481

4

494

5

461

6

292

Blue Bonnets

Kerry Grosser

1

494

2

461

3

481

4

483

5

388

6

486

Douglas McFarland

1

483

2

388

3

486

4

494

5

461

6

481

Carolyn Spears

1

483

2

494

3

388

4

461

5

481

6

292

 

Highland Heart Open Premiership 12 and Under 14

Premiership Results
1) Olivia Burke 2) Jaelyn Rovers 3) Hannah Bellingham 4) Zoe Macisaac 5) Ciera MacDonald 6) Kylie Arsenault

Dance Results

BarracksqJohnnie
1 Olivia Burke
2 Jaelyn Rovers
3 Hannah Bellingham
4 Zoe Macisaac
5 Ciera MacDonald
6 Emma Barrett
ScottishqLilt
1 Olivia Burke
2 Hannah Bellingham
3 Jaelyn Rovers
4 Zoe Macisaac
5 Kylie Arsenault
6 Ciera MacDonald
BluesBonnets
1 Olivia Burke
2 Jaelyn Rovers
3 Zoe Macisaac
4 Hannah Bellingham
5 Kylie Arsenault
6 Emma Barrett
SailorsaHornpipe
1 Olivia Burke
2 Jaelyn Rovers
3 Hannah Bellingham
4 Zoe Macisaac
5 Ciera MacDonald
6 Lauren Hiltz

Competitors with placings
331 Hannah Bellingham 342 Kylie Arsenault 381 Felicia Peters 386 Sadie Breau 403 Ciera MacDonald 439 Lauren Hiltz 444 Jaelyn Rovers 453 Emma Barrett 458 Sadie Bowen 496 Zoe Macisaac 500 Olivia Burke

Judges Results

       

Sailors Hornpipe

Kerry Grosser

1

500

2

331

3

439

4

342

5

496

6

444

Douglas McFarland

1

500

2

444

3

496

4

331

5

403

6

453

Carolyn Spears

1

444

2

331

3

500

4

496

5

403

6

386

Scottish Lilt

Kerry Grosser

1

331

2

500

3

496

4

342

5

444

6

381

Douglas McFarland

1

500

2

444

3

496

4

331

5

342

6

453

Carolyn Spears

1

500

2

331

3

444

4

403

5

386

6

496

Barracks Johnnie

Kerry Grosser

1

500

2

444

3

331

4

403

5

496

6

458

Douglas McFarland

1

500

2

444

3

496

4

453

5

342

6

331

Carolyn Spears

1

500

2

331

3

444

4

403

5

381

6

496

             

Blue Bonnets

Kerry Grosser

1

500

2

444

3

496

3

342

5

331

6

386

Douglas McFarland

1

500

2

444

3

496

4

342

5

453

6

386

Carolyn Spears

1

500

2

331

3

444

4

496

5

453

6

403

 

Highland Heart Open Premiership 14 and Under 16

 

Premiership Results
1) Katherine Tesselaar 2) Geneviève Breau 3) Drea Shepherd 4) Morgan MacDonald 5) Isabella Biliski 6) Emerald Lake

Dance Results

Barracks Johnnie
1 Katherine Tesselaar
2 Drea Shepherd
3 Geneviève Breau
4 Morgan MacDonald
5 Emerald Lake
6 Abby McKenna
Scottish Lilt
1 Morgan MacDonald
2 Geneviève Breau
3 Katherine Tesselaar
4 Drea Shepherd
5 Isabella Biliski
6 Emerald Lake
Blue Bonnets
1 Drea Shepherd
2 Katherine Tesselaar
3 Geneviève Breau
4 Isabella Biliski
5 Morgan MacDonald
6 = Jaelynn Rogers
6 = Abby McKenna
6 = Kaili Dillier
Sailors Hornpipe
1 Katherine Tesselaar
2 Geneviève Breau
3 Isabella Biliski
4 Morgan MacDonald
5 Drea Shepherd
6 Emerald Lake

Competitors with placings
327 Katherine Tesselaar 343 Isabella Biliski 351 Emerald Lake 384 Geneviève Breau 411 Jaelynn Rogers 450 Morgan MacDonald 482 Kaili Dillier 484 Abby McKenna 499 Drea Shepherd

Judges Results

       

Sailors Hornpipe

Kerry Grosser

1

327

2

384

3

450

4

343

5

351

6

484

Douglas McFarland

1

327

2

499

3

384

4

450

5

343

6

351

Carolyn Spears

1

327

2

384

3

343

4

499

5

351

6

450

Barracks Johnnie

Kerry Grosser

1

327

2

450

3

384

4

499

5

484

6

482

Douglas McFarland

1

327

2

499

3

384

4

351

5

450

6

484

Carolyn Spears

1

327

2

499

3

384

4

343

5

351

6

450

Scottish Lilt

Kerry Grosser

1

450

2

384

3

327

4

499

5

343

6

351

Douglas McFarland

1

499

2

384

3

450

4

343

5

327

6

484

Carolyn Spears

1

327

2

343

3

384

4

450

5

499

6

351

Blue Bonnets

Kerry Grosser

1

499

2

384

3

450

4

327

5

343

6

482

Douglas McFarland

1

499

2

384

3

343

4

450

5

327

6

484

Carolyn Spears

1

327

2

343

3

499

4

450

5

384

6

411

 

Highland Heart Open Premiership 16 and Under 18

Premiership Results
1) Isabelle Pilling 2) Hannah MacDonald 3) Hannah Delorey 4) Emma Smith 5) Kessiah Robertson 6) Kaelan Lesley

Dance Results

Barracks Johnnie
1 Isabelle Pilling
2 Hannah MacDonald
3 Olivia Peters
4 Emma Smith
5 Hannah Delorey
6 Kessiah Robertson
Scottish Lilt
1 Isabelle Pilling
2 Hannah MacDonald
3 Kaelan Lesley
4 Kessiah Robertson
5 Hannah Delorey
6 Emma Smith
Blue Bonnets
1 Isabelle Pilling
2 Emma Smith
3 Hannah MacDonald
4 Hannah Delorey
5 Erin Gilfoy
6 Kaelan Lesley
Sailors Hornpipe
1 Isabelle Pilling
2 Hannah MacDonald
3 Hannah Delorey
4 Erin Gilfoy
5 Kessiah Robertson
6 Emma Smith

Competitors with placings
281 Kaelan Lesley 287 Kessiah Robertson 317 Hannah MacDonald 322 Kate Francoeur 348 Isabelle Pilling 380 Olivia Peters 445 Emma Smith 487 Erin Gilfoy 493 Hannah Delorey

Judges Results

       

Sailors Hornpipe

Kerry Grosser

1

348

2

287

3

493

4

487

5

380

6

317

Douglas McFarland

1

348

2

317

3

487

4

493

5

445

6

322

Carolyn Spears

1

317

2

348

3

493

4

281

5

445

6

487

Blue Bonnets

Kerry Grosser

1

348

2

281

3

445

4

493

5

317

6

380

Douglas McFarland

1

487

2

493

3

445

4

348

5

317

6

380

Carolyn Spears

1

317

2

348

3

445

4

493

5

281

6

380

Barracks Johnnie

Kerry Grosser

1

348

2

287

3

380

4

445

4

317

6

493

Douglas McFarland

1

348

2

317

3

380

4

487

5

322

6

493

Carolyn Spears

1

348

2

317

3

445

4

493

5

487

6

281

Scottish Lilt

Kerry Grosser

1

348

2

281

3

287

4

317

5

493

6

322

Douglas McFarland

1

317

2

287

3

281

4

487

5

445

6

380

Carolyn Spears

1

348

2

493

3

445

4

281

5

317

6

487

 

Highland Heart Open Premiership 18 and Over

Premiership Results
1) Marielle Lerperance 2) Scout McKee 3) Shelby Dalziel 4) Carly MacDonald 5) Katie MacDonald 6) Jillian MacLeod

Dance Results

BarracksiJohnnie
1 Marielle Lerperance
2 Scout McKee
3 Shelby Dalziel
4 Carly MacDonald
5 Katie MacDonald
ScottishqLilt
1 Marielle Lerperance
2 Scout McKee
3 Carly MacDonald
4 Shelby Dalziel
5 Jillian MacLeod
6 Katie MacDonald
BlueuBonnets
1 Marielle Lerperance
2 Scout McKee
3 Shelby Dalziel
4 Carly MacDonald
5 Jillian MacLeod
6 Katie MacDonald
SailorsuHornpipe
1 Marielle Lerperance
2 Shelby Dalziel
3 Scout McKee
4 Carly MacDonald

Competitors with placings
277 Marielle Lerperance 301 Katie MacDonald 309 Shelby Dalziel 324 Carly MacDonald 370 Scout McKee 488 Jillian MacLeod

Judges Results

       

Sailors Hornpipe

Kerry Grosser

1

277

2

309

3

370

4

324

Douglas McFarland

1

277

2

370

3

324

4

309

Carolyn Spears

1

309

2

370

3

277

4

324

Blue Bonnets

Kerry Grosser

1

277

2

370

3

309

4

324

5

488

6

301

Douglas McFarland

1

277

2

370

3

309

4

324

5

488

6

301

Carolyn Spears

1

277

2

309

3

370

4

324

5

301

6

488

Barracks Johnnie

Kerry Grosser

1

277

2

370

3

309

4

324

5

301

Douglas McFarland

1

277

2

370

3

324

4

309

5

301

Carolyn Spears

1

277

2

309

3

370

4

324

5

301

Scottish Lilt

Kerry Grosser

1

277

2

370

3

324

4

309

5

301

6

488

Douglas McFarland

1

277

2

370

3

324

4

309

5

488

6

301

Carolyn Spears

1

277

2

370

3

324

4

309

5

488

6

301

 

AA Munro
The Casket Chronicle Herald 989XFM
Canadian Heritage Nova Scotia Town of Antigonish Antigonish County StFX Legion Antigonish Farmers' Mutual Antigonish Farmer's Mutual Breton Petroleum Labatt MacLeod Group Boston Pizza MAC Construction Consultants Keltic Ford MacDonald Auto Mac Mac Mac Lawyers Alva Construction Shannex Parkland East Coast Credit Union Success N Planning Tony's Meats The Maples Eastern Sanitation Snow Queen Ron MacGillivray Chevrolet R Maclean Forestry RBC NAPA Maritime Inn MacGillivray Fuels Home Hardware Home Doctor Maritime Inn Atlantic Lottery Corporation Cameron's Jewellery Claymore Inn 4 Macks Oil Field Consulting
Share This